Muzyczny Wrocław
Rok 2021 obfitował w muzyczne jubileusze.
Dokładnie 195 lat temu do Wrocławia i na Dolny Śląsk przyjechał po raz pierwszy młody Fryderyk Chopin. Będąc w stolicy Dolnego Śląska, odwiedził Friedricha Wilhelma Bernera – organistę w kościele pw. św. Elżbiety, gdzie usłyszał dźwięk organów Englera, a także kapelmistrza Josepha Ignaza Schnabla z katedry wrocławskiej.
W tym roku minęło też 130 lat od pierwszego koncertu Ignacego Jana Paderewskiego we Wrocławiu oraz 80 lat od jego śmierci.
Dokładnie 140 lat temu, 4 stycznia 1881 roku, w Wielkiej Sali Wrocławskiego Domu Koncertowego odbyło się prawykonanie „Uwertury akademickiej c-moll op. 80” pod batutą Johannesa Brahmsa. Kompozytor skomponował ją jako podziękowanie dla Uniwersytetu Wrocławskiego za otrzymany tytuł doktora honoris causa.
W grudniu 2021 roku upłynęło 160 lat od śmierci polskiego skrzypka, kompozytora i pedagoga Karola Józefa Lipińskiego, patrona wrocławskiej Akademii Muzycznej.
O tych i innych rocznicach i wydarzeniach muzycznych mogli Państwo usłyszeć podczas wycieczek przygotowanych i poprowadzonych przez Katarzynę Srokę oraz Małgorzatę Urlich-Kornacką. W czasie każdej wycieczki na jej uczestników czekała muzyczna niespodzianka: młodzi artyści z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu uświetnili opowieści przewodnickie swoimi występami. Muzycy zagrali na flecie, akordeonie, saksofonie, skrzypcach oraz klarnecie. Usłyszeliśmy gitarę i wspólnie zaśpiewaliśmy chyba najbardziej wrocławską piosenkę Marii Koterbskiej „Mkną po szynach niebieskie tramwaje”, a studenci Akademii Muzycznej podczas jednego ze spacerów zaśpiewali wraz z młodym tenorem kołysankę Johannesa Brahmsa pt.: „Guten Abend, gut’ Nacht.“
Zwieńczeniem działań był koncert pt. „Muzyczny Wrocław na przestrzeni wieków – saksofon i nie tylko…”, który odbył się w ramach Europejskiego Forum Saksofonowego na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz skomponowanie muzycznej wizytówki Stowarzyszenia TUiTAM. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które się zaangażowały w projekt „Muzyczny Wrocław”: młodym artystom, którzy zagrali podczas wycieczek i wszystkim uczestnikom za ich obecność na wycieczkach.
- Koncert „Muzyczny Wrocław na przestrzeni wieków – saksofon i nie tylko…” na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
- Muzyczna wizytówka Stowarzyszenia TUiTAM
- Dżingiel Stowarzyszenia TUiTAM
Projekt „Muzyczny Wrocław" został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.