Dolny Śląsk
Dolny Śląsk - kraina wyniosłych gór, urokliwych kotlin i leczniczych zdrojów, rozległych nizin poprzecinanych malowniczymi dolinami rzek, skarbów architektury dolnośląskich miast i miasteczek, będących świadkami przenikania się kultur i tradycji...
10 powodów, dla których warto podróżować po Dolnym Śląsku:
W Góry Olbrzymie
Na spotkanie z królową Sudetów - Śnieżką - najwyższym (1602 m n.p.m) i najbardziej kapryśnym punktem widokowym Dolnego Śląska (306 dni w roku z mgłą). Wędrując szlakami Karkonoszy, trzeba koniecznie wstąpić do Samotni - górskiego schroniska ukrytego w Kotle Małego Stawu, a na Równi pod Śnieżką poprzyglądać się górskim "ogrodom" Ducha Gór, zwanego Karkonoszem, Rzepiórem, złośliwie Liczyrzepą i Rubezahlem, albo zwyczajnie dobrotliwie - Panem Janem.
Szlakiem cysterskim
By dotrzeć do perły śląskiego baroku, czyli najwspanialszego założenia klasztornego znajdującego się w Krzeszowie, i podziwiać "pałacowe wnętrze" Bazyliki Wniebowzięcia NMP oraz odkryć na nowo historię Świętej Rodziny, przedstawioną w Kościele św. Józefa, w cyklu 50 fresków autorstwa Michaela Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem - jedynym tego typu dziele na Śląsku.
Na spotkanie z przyrodą
Nad Stawami Milickimi w Dolinie Baryczy, wśród lasów i stawów można wspaniale wypocząć, spacerując szlakami i przyrodniczymi trasami edukacyjnymi, jeżdżąc na rowerze, uprawiając nordic walking. Ta kraina niezwykłości, nazywana jest często "ptasim rajem" (ornitolodzy naliczyli tu ponad 270 gatunków ptaków). Rodzinną przygodę z obserwacją przyrody warto rozpocząć od uczestnictwa w weekendowej wycieczce FotoSafari organizowanej przez Stawy Milickie.
Do wód…
Kuracjusze od wieków korzystają z mineralnych źródeł tryskających w 10 sudeckich uzdrowiskach. Gościły w nich sławy: Cieplice odwiedziła królowa Marysieńka Sobieska, w Dusznikach-Zdrój na kuracji przebywał 16-letni Fryderyk Chopin, zaś w Szczawnie-Zdrój, pośród arystokracji i koronowanych głów, był Henryk Wieniawski. Uzdrowiska konkurują ze sobą nie tylko zabytkowymi Parkami Zdrojowymi i Pijalniami Wód, ale imprezami muzycznymi (Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdrój czy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdr.) i bogatą ofertą kulturalną.
Szlakiem zamków…
Dolny Śląsk to kraina malowniczo położonych zamków, najbardziej znane to: Bolków, Świny, Grodziec, Grodno, Czocha, Chojnik i oczywiście Książ- największy śląski zamek, trzeci pod względem wielkości w Polsce (po Malborku i Wawelu). Książ, zwany niegdyś Bramą do Śląska, był wspaniałą rezydencją majętnego rodu Hochbergów. Zamek jest przepięknie położony na wzgórzu ( z wieży zamkowej rozciąga się widok na kilka pasm sudeckich), u stóp wzgórza płynie rzeczka Pełcznica, tworząc wyjątkowej urody przełomy, w maju i w czerwcu w zabytkowym parku kwitną stare okazy rododendronów i azalii, a tarasy zamkowe zamieniają się w kolorowe ogrody.
By zrozumieć historię – Śląskie Kościoły Pokoju
Są tylko dwa takie kościoły na świecie, w Świdnicy i Jaworze. Budowle wzniesione w XVII wieku z drewna, słomy i gliny, jakby "na chwilę", przetrwały wieki.
W 2001 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, ze względu na niespotykaną formę (są bowiem jednymi z największych drewnianych budowli religijnych w Europie), jak również z powodu ich symbolicznego przekazu, powstały po wojnie trzydziestoletniej, w wyniku pokoju westfalskiego, jako kościoły śląskich luteran.
W krainie zaklętej w kamień
To miejsce, gdzie nie tylko najmłodsi turyści mogą oczami wyobraźni odkryć fascynującą krainę i docenić "rzeźbiarski dorobek matki natury", którym hojnie obdarzyła Góry Stołowe, jedne z nielicznych gór płytowych w Europie. Po wędrówce wśród skalnych labiryntów, otoczeni skalną rewią zwierząt i roślin: Mamutów, Kwoki, Wielbłąda, Słonia i Skalnych Grzybów, jesteśmy skłonni uwierzyć, iż mają one baśniowy rodowód... (naukowcy jednak twierdzą, że wypiętrzone zostały 30 mln lat temu, a niezwykłe kształty skał związane są z materiałem, z którego są zbudowane, czyli łatwego do obróbki przez wiatr i wodę piaskowca).
Szlakiem podziemnych miast
To wyprawa do najbardziej tajemniczych obiektów noszących wspólny kryptonim "Riese", czyli "Olbrzym", powstałych w Górach Sowich w ostatnich latach II wojny światowej. Tajemnicze Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy i Podziemne Fabryki Walimia, to gigantyczne, ukryte w skale sztolnie i hale, których przeznaczenie pozostaje nieznane do dzisiaj.
By “zaczerpnąć” tradycji…
... na przykład w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, w podcieniowych domach tkaczy (tzw. 12 Apostołach) w Chełmsku Śląskim, w Skansenie - Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej, na Szlaku Ginących Zawodów lub w zabytkowym, ponad 400-letnim młynie papierniczym w Dusznikach-Zdrój. Jest to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie czynny obiekt przemysłowy z epoki baroku, który umożliwia nie tylko poznanie historii wynalezienia papieru, jego rękodzielniczej produkcji według starej technologii, ale również samodzielne czerpanie papieru.
Do Doliny Pałaców i Ogrodów
Zapraszamy do Kotliny Jeleniogórskiej, na niezwykły turystyczny szlak prowadzący przez trzydzieści pałaców i zamków oraz otaczające je wspaniałe założenia parkowe. Dawniej były siedzibami królewskich i arystokratycznych rodów, należały do szlachty polskiej, czeskiej i niemieckiej. Gościli w nich Izabella Czartoryska, John Quincy Adams, Fryderyk Chopin, Johann Wolfgang Goethe, a dziś pałace w Wojanowie, Łomnicy, Pakoszowie, Staniszowie, Miłkowie czy Cieplicach, wkomponowane w otaczające je krajobrazy Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich, zachwycają wszystkich, którzy zawitają w ich progi, część z nich dostała niedawno nowe życie i po odbudowie i remontach pełnią funkcję hoteli.